Socijalno preduzetništvo: potencijal za unaprijeđenje socioekonomskih prilika u Crnoj Gori

O publikaciji

Autorka: Valentina Ostojić

Godina izdanja: 2024.


Socijalno ili društveno preduzetništvo predstavlja kombinaciju preduzetničkog djelovanja s ciljem rješavanja društvenih problema. Iako su njegovi principi prisutni vijekovima kroz filantropiju, savremeni model socijalnog preduzetništva nastao je oko 1980. godine. Gledajući kako socijalna preduzeća doprinose zajednici u Evropskoj uniji, u kojoj ona zapošljavaju preko 13,6 miliona ljudi, čineći 10% svih preduzeća, postavlja se pitanje: - kako se ovaj potencijal može razvijati u Crnoj Gori i doprinositi rješavanju ključnih društvenih izazova, poput nezapošljenosti i održivog razvoja?

U Crnoj Gori, socijalno preduzetništvo se prepoznaje u različitim strateškim dokumentima duže od deceniju. Postojali su pokušaji da se donese poseban Zakon o socijalnim preduzećima koji bi detaljno regulisao ovu oblast, ali to do danas nije učinjeno. Uslijed te pravne praznine, cijeli sektor ostaje bez formalne podrške, a što značajno otežava njegov rast i institucionalizaciju, kao i uticaj na pozitivne promjene.


Publikacija je nastala u okviru projekta „YouthJobLink – povezivanje mladih i socijalnih preduzeća“ koji Centar za građansko obrazovanje (CGO) sprovodi uz podršku Evropske unije posredstvom Direktorata za finansiranje i ugovaranje sredstava EU pomoći (CFCU) Ministarstva finansija.
Sadržaj ove publikacija je isključiva odgovornost autorke i CGO-a, i ni na koji način se ne može interpretirati kao stav Evropske unije ili Vlade Crne Gore.