„Devedesete su u kolektivnoj svijesti mladih u Crnoj Gori uglavnom obilježene negativnim događajima i posljedično negativnim osjećanjima, mada postoji i sloj kulturnih i ličnih sjećanja koji čini složenom percepciju tog perioda. Dominantno je uvjerenje da je ovaj period važan za naše društvo, ali to ne prati adekvatno znanje u čemu je posebno podbacio formalni obrazovni… »
Istraživanja
Građani ne podržavaju odnos Spajića prema Skupštini, a vidljiva je i kriza institucija sistema
Ekonomska situacija ostaje veliki izazov za građane i građanke Crne Gore, među kojima 48.5% navodi da im mjesečni prihodi nijesu dovoljni za pokrivanje troškova. To prati i kriza legitimiteta institucija sistema, izuzev SDT-a, izražena u padu povjerenja onih koji imaju najviše mehanizama da život građana i građanki učine boljim a to ne čine nego nastavljaju… »
Vršnjačko nasilje veliki problem u društvu, potrebno urgentno raditi na mjerama suzbijanja
Vršnjačko nasilje je široko prepoznato kako među srednjoškolskom, tako i ukupnom populacijom. Svaki peti učenik/ca navodi iskustvo žrtve nasilja a 53.4% poznaje nekoga ko je bio žrtva vršnjačkog nasilja. Najčešći oblik vršnjačkog nasilja u školama su psihičko i fizičko nasilje. Od učenika/ca koji su bili žrtve nasilja, 64.2% je prijavilo nasilje, dok 35.8% to nije… »
Kakva nam država Crna Gora treba?
Na nivou političke formule – seta poželjnih vrijednosti i pratećeg institucionalnog okvira koji ih obezbjeđuje, odnosno kojima se sistem legitimira, oko Crne Gore kao evropske države vladavine prava, demokratije, socijalne pravde i inkluzije i ekološki održivog razvoja postoji većinski konsenzus građanki i građana Crne Gore. Međutim, jedno od značajnih opterećenja predstavlja „nezavršena tradicija“ ili retradicionalizacija… »
Građani saglasni u prepoznavanju problema, ali se ne vide blizu rješenja
U Crnoj Gori je sve izrazitiji kritički odnos prema različitim akterima i procesima, što se vidi i kroz generalno dosta nizak nivo povjerenja u institucije, oprez u definisanju situacije, racionalnost u razvrstavanju prioritetnih pitanja, ali i dublji pogled u odnosu na razliku između vladavine prava i političku taktiku, ukazuju neki od nalaza danas predstavljenog CG… »
Ispod narativa o multikulturalnosti su brojne distance i predrasude
Na generalnoj ravni prevladava percepcija građana i građanki da je crnogorsko društvo multikulturalno, što ističe nešto više od 80% ispitanika/ca, a malo manje od petine je suprotnog stava. Međutim, kako se ide dublje i kad se određena pitanja reflektuju na ličnoj ravni, konstatuje se sasvim drugačija situacija opterećena ozbiljnim distancama i predrasudama, ukazuju rezultati istraživanja… »
Građani imaju sve više problema, a političari manjak odgovornosti
Građani i građanke ne prepoznaju razvijenu odgovornost kod političara, podijeljeni su oko procjene (ne)ustavnosti izmjena i dopuna Zakona o predsjedniku, ali većinski vjeruju da nema opravdanja za kršenje Ustava. Izlazak iz krize se vidi kroz vanredne parlamentarne izbore, bez medijacije, dok ostanak Vlade Dritana Abazovića ima podršku svega 2.8% ispitanika. Ključni spoljno-politički oslonac ostaje EU,… »
Značajan prostor za unaprijeđenje e-servisa
Manje od 30% građana i građanki Crne Gore koji koriste internet su upoznati i koristili su neki od elektronskih servisa u javnoj upravi, dok je dodatno preko dvije petine onih koji znaju da ovi servisi postoje, ali ih nikad nisu koristili, a preko četvrtine ispitanika i ne zna da takve usluge uopšte postoje u Crnoj… »
Vlada Abazovića lošije ocijenjena od Vlade Zdravka Krivokapića
Nema pomaka u životnom standardu građana od jula ove godine, raste broj onih koji misle da Crna Gora ide u pogrešnom smjeru, a Vlada Dritana Abazovića je lošije ocijenjena nego Vlada Zdravka Krivokapića kada je bila predata prva inicijativa za izglasavanje nepovjerenja toj Vladi u Skupštini Crne Gore. Više od polovine građana navodi da je… »
Diskriminacija ostaje veliki problem u crnogorskom društvu
Građani i građanke Crne Gore više nego ranije prepoznaju prisutnost diskriminacije, a Romi, žene i siromašni se vide kao najdiskriminisaniji, dok 94.1% smatra, kroz iskustva ili posredno uvjerenje, da u Crnoj Gori postoji politička diskriminacija, koju primarno vide prilikom zapošljavanja. Izraženo je nezadovoljstvo radom institucija, a kao novi problem se javlja govor mržnja na internetu… »