Prevencija i intervencija u borbi protiv vršnjačkog nasilja ključni za bezbjednost djece

Učimo djecu da se brinu o sebi kako bi zaštitili sebe od drugih i druge od sebe, poručeno je, između ostalog, sa današnje obuke koju je Centar za građansko obrazovanje (CGO) organizovao u Kotoru na temu prevencije i intervencije u slučajevima vršnjačkog nasilja.

Na obuci je učestvovalo 22 pedagoga i psihologa iz osnovnih i srednjih škola iz južnog dijela Crne Gore. Oni su sa psihološkinjom Maruškom Drašković razvijali vještine prepoznavanja i efikasnog odgovara na vršnjačko nasilje, koje sve više ugrožava sigurnost mladih ali i širih grupa u društvu. To otvara potrebu za sistemskim odgovorom, a dio tog odgovora je i u osnaživanju pedagoga i psihologa koji rade u obrazovnom sistemu.

Vanesa Manojlović, pedagoškinja Resursnog centra za sluh i govor „Dr Peruta Ivanović“ u Kotoru, ocjenjuje da je seminar izuzetno kreativan i na drugačiji način organizovan. “Takođe, učesnici su otvoreni, saradljivi, voljni da razmjenjuj iskustva i znanja što omogućava šire sagledavanje slike. Vjerujem da ovim stičemo samo znanja, nego i konkretne alate koje ćemo primjenjivati u našem daljem radu u školama”, ističe ona.

Pedagoško-psihološke službe su uvijek uključene u rješavanje problema vršnjačkog nasilja, koji je vrlo aktuelna i važna tema, pa je tim značajnija ova prilika za dodatno osnaživanje i podršku pedagoško-psihiloškim službama u školama. Nadam se da će nam ovo iskustvo pomoći u radu sa učenicima, nastavnicima i roditeljima. Učimo djecu da se brinu o sebi kako bi zaštitili sebe od drugih i druge od sebe”, poručuje Milanka Okuka, pedagoškinja Srednje stručne škole u Baru.

Veoma sam zadovoljna učesnicima i učesnicama seminara. Pokazuju veliku zainteresovanost, aktivno su uključeni, a posebno mi je drago što nismo u klasičnom predavačkom formatu već u radioničkom, koji omogućava interakciju, međusobnu razmjenu ideja, iskustava i znanja. Za mene je od posebnog značaja što se bavimo temom nenasilja. Da bi došli do nenasilja, prvo moramo raditi na sebi. Moramo prepoznati šta mi sami radimo sa sobom kako bismo postali potpuniji, zreliji i svjesniji, te napredovali i taj napredak mogli širiti na druge“, istakla je Maruška Drašković, predavačica na obuci.

Obuka je dio projekta SRCE: podrška osnaživanju i otpornosti mladih danas, koji finansira Delegacija EU u Crnoj Gori, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.

Tijana Vukčević, asistentkinja na projektima