Uči, prepoznaj, pokreni se – karijerna obuka u Bijelom Polju

Stalni rad na sebi, upornost, hrabrost i otvorenost za nove inicijative treba da budu vodilja mladima u ličnom i profesionanom razvoju, dio je zaključaka dvodnevne obuke o karijernom usmjeravanju koju su Centar za građansko obrazovanje (CGO) i NVO Multimedijal Montenegro održali u EU kutku u Bijelom Polju, s ciljem osnaživanja mladih, posebno onih koji pripadaju tzv. NEET kategoriji, odnosno onima koji nijesu zapošljeni niti se nalaze u sistemu obrazovanja.

Kroz radionice, testove i grupne diskusije, oko 30 učesnika i učesnica je analiziralo sopstvene profesionalne afinitete, razvijalo ključne vještine i dobilo konkretne savjete za budući radni angažman. Oni su obradili teme poput identifikovanja ličnih kompetencija, tržišta rada, pisanja CV-ja, pripreme za intervju, ali i izazove koje donosi savremeni poslovni svijet.

Obuku su vodili Katarina Veličković, profesorica u JU Srednja stručna škola Bijelo Polje i Željko Đukić, predsjednik NVO Multimedijal Montenegro. Doprinos ovom događaju dao je i predsjednik Opštine Bijelo Polje, Petar Smolović, koji je učestvovao u uvodnoj sesiji dijeleći sa mladim lična i profesionalna iskustva.

Drago mi je što sam bio dio ovako korisnog događaja i razgovarao sa mladima o temama koje su i meni nekada bile nepoznanica – kako izabrati pravi put, kako se nositi sa sumnjama i greškama i kako ostati istrajan. Veliki broj mladih iz Bijelog Polja je ovdje pokazao ozbiljno interesovanje, zrelost i kreativne ideje za razvoj naše zajednice. Njihova pitanja su bila promišljena i inspirativna, i sa zadovoljstvom sam na njih odgovarao“, naveo je Smolović, ističući i da treba imati u vidu da su dio iskustva i pogrešni koraci koji mogu biti korisne lekcije, kao i da su neuspjesi sastavni dio svakog ozbiljnog puta.

On je naglasio značaj ovakvih programa jer omogućavaju mladima da kroz direktan kontakt sa donosiocima odluka, stručnjacima i liderima dobiju korisne uvide za svoj razvojni put. „Vjerujem da su mladi danas obrazovaniji, informisaniji i sposobniji nego što smo mi bili u njihovim godinama. Na njima ostaje budućnost – i Bijelog Polja i cijele države. Budite uporni, ne odustajte i ne bojte se pokušavati iznova. Samo trud, istrajnost i dodatni napori mogu dovesti do pravih rezultata, a krajnji cilj treba da bude lično zadovoljstvo u onome što radite, poručio je Smolović.

Željko Đukić je, ispred organizatora, predstavio sadržaj programa. “Tokom dva dana rada sa mladima smo razgovarali o jednoj od najvažnijih životnih odluka – izboru karijere. Već na početku radionice primijetili smo da više od 80% njih vidi svoju budućnost u državnoj službi, dok je interesovanje za preduzetništvo bilo minimalno. To nas je motivisalo da detaljno sagledamo sve karijerne opcije – od rada u javnom i privatnom sektoru do pokretanja sopstvenog biznisa,“ objasnio je on, ukazujući i da su kroz teoriju, lična iskustva i praktične primjere mladima dali širu sliku tržišta rada i važnosti pravovremenog planiranja karijere.

Uz podršku EU otvorili smo suštinske teme, od deficitarnih zanimanja do osnaživanja preduzetničkog duha. Ova radionica pokazala je da mladima treba prostor za dijalog, promišljanje i lični razvoj”, zaključio je on.

Mislim da je izuzetno važno da se mladi usmjere na ono što vole i da kroz ovakve edukacije istražuju različite mogućnosti. Samo tako mogu pronaći pravi put – bilo da se radi o radu u državnoj upravi, privatnom sektoru ili pokretanju sopstvenog biznisa. Ovi programi mladima daju dragocjenu podršku da oblikuju karijere u skladu sa svojim interesovanjima i potencijalima”, dodala je profesorica Katarina Veličković.

Lazar Femić, učesnik obuke, zadovoljan je programom. “Najviše mi se dopalo što su predavanja bila opuštena i prilagođena nama – nisu bila strogo formalna, već su na motivisala da se uključimo. Meni je bilo posebno značajno što smo mogli slobodno da razgovaramo sa predsjednikom opštine i postavljamo pitanja koja se tiču naše budućnosti. Planiram da studiram ekonomiju i da razvijem sopstveni biznis. Ovaj dan mi je samo potvrdio da sam na pravom putu i dao dodatni podsticaj za dalje”, istakao je on.

Inspirisala me priča predsjednika opštine. Njegov put do sadašnje pozicije pokazao mi je da je mnogo toga moguće uz trud i viziju. Razgovarali smo i o potrebama mladih u lokalnoj zajednici. Predložili smo, na primjer, otvaranje prostora za opuštanje s dodatnim sadržajima koji bi mlade privukli”, kazala je Šejla Halilović, učesnica obuke. „Planiram karijeru u carini ili špediciji, a ovaj ova radionica mi je pomogla da još sigurnije zakoračim tim putem”, navela je ona.

Ova obuka dio je projekta “SINERGIJA Crna Gora – jačanje omladinskih mreža i osnaživanje otpornih grupa i mladih”, koji sprovodi realizuje CGO u partnerstvu sa NVO Multimedijal Montenegro i njemačkom fondacijom Friedrich Ebert, u saradnji sa Ministarstvom sporta i mladih i finansijsku podršku Evropske unije.

Nikola Đurašević, saradnik na programima