Ova izložba nije samo kulturni događaj – ona je poziv na pamćenje, kritičko promišljanje, suočavanje sa složenim naslijeđem devedesetih, odgovornost i dijalog. I ona nije iz prošlosti – ona je o sadašnjosti koju oblikuje ta prošlost, i o budućnosti koju još možemo mijenjati, poručeno je prilikom sinoćnjeg otvaranja izložbe „Lavirint devedesetih” u Modernoj galeriji u Podgorici.
„Izložba “Lavirint devedesetih” ne govori posjetiocima šta da misle niti nudi konačne odgovore. Poziva nas da razmislimo, preispitamo i možda čak i da suosjećamo s perspektivama koje ranije nijesmo razumjeli. Zato ovo nije samo muzej prošlosti – već i pogled ka budućnosti“, poručio je otvarajući izložbu Mark van der Linden, zamjenik ambasadora Kraljevine Holandije. On je pohvalio sve koji stoje iza inicijative Muzej devedesetih, ističući značaj kritičkog osvrta na prošlost, podupirući to iskustvom iz svoje zemlje. „Svaka zemlja ima svoju prošlost koju mora sagledati iskreno. Govorim iz ličnog iskustva. Rođen sam i odrastao u Nizozemskoj 1970-ih. U školi su nas učili da je moja zemlja stajala na pravoj strani istorije tokom Drugog svjetskog rata – da smo bili dio otpora. I dok taj narativ sadrži elemente istine, kasnije sam shvatio da nije potpun. Stvarnost je bila daleko složenija. Da, bilo je hrabrih djela i solidarnosti, ali je bilo i tišine, saučesništva i kolaboracije o kojima se godinama nije otvoreno govorilo. Kao nacija, mi se i dalje suočavamo sa tim istinama i nastavljamo da preispitujemo one dijelove istorije koji su neprijatni. Bez tog procesa, ne možemo rasti niti izgraditi istinsko povjerenje“, pojasnio je on. „Neriješena pitanja poput nacionalizma, populizma i nasilja otvoreno prijete miru, stabilnosti i prosperitetu. Ako želimo budućnost zasnovanu na međusobnom razumijevanju i povjerenju – umjesto na sumnji i ogorčenju – moramo biti spremni da preispitamo sopstvenu ulogu i odgovornost, ne samo tuđu“, zaključio je Van der Linden.
Ambasadorka Republike Francuske u Crnoj Gori, Anne-Marie Maskay, istakla je jedinstvenost ove izložbe u adresiranju decenije koja je transformisala milione života u regionu Zapadnog Balkana. “Ono što ovu izložbu čini originalnom jeste način na koji dekonstruiše tradicionalne okvire za pričanje priče o devedesetim godinama, otvarajući prostor za mogućnost izgradnje nove, višeslojne i višedimenzionalne vizije, nastale iz ostataka tih starih okvira — vizije koja obuhvata različita vremenska iskustva, različite sisteme vrijednosti, ideologije, maštanja, patnje…”, kazala je ona. Dodala je da se kroz zajedničke korake u istom pravcu može težiti ka napretku i ozdravljenju – ka izgradnji društva koje pamti, koje teži da bude pravednije, otvorenije i otpornije. Maskay je ocijenila da izložba upravo to nastoji da postigne, te da se odlično uklapa u okvir projekta Shared Horizons, koji je pokrenut prije nekoliko mjeseci s ciljem jačanja dijaloga i saradnje među mladima na Zapadnom Balkanu.
“Jako smo uzbuđeni zbog ove izložbe u Podgorici. Ovo je samo dio našeg rada u Crnoj Gori, koji realizujemo u saradnji sa Centrom za građansko obrazovanje (CGO), a koji uključuje i programe sa mladima iz regiona kroz ljetne škole o devedesetima, kao i rad sa crnogorskim istoričarima novije generacije, među kojima su Miloš Vukanović, Filip Kuzman i Vukan Ražnatović”, kazala je istoričarka Dubravka Stojanović i autorka izložbe. Ona je podsjetila da ova izložba poslije Beograda i Sarajeva dolazi u Podgoricu, uz najavu važne etape u njenom razvoju – otvaranja stalne postavke 2. juna u Beogradu i osnivanja Muzeja 90ih, kroz projekat “Muzej devedesetih”. „Hoćemo da devedesete stavimo u muzej – ne da bismo ih zaboravili, već da bismo o njima stalno razmišljali i da se, kao društva i pojedinci, u njih nikada više ne bismo vratili“, poručila je Stojanović.
Igor Štiks, pisac i autor izložbe, cijeni da postjugoslovenska društva još uvijek imaju važan zadatak – da se ozbiljno pozabave devedesetim godinama i njihovim nasljeđem, a što uključuje i rad na tome da se ta decenija „spremi u neki muzej“. „To je istorija koja se dogodila, koja nije laka, ali za koju se nadamo da nam jednog dana više neće određivati živote. U tom smislu nas, ova izložba, s jedne strane, poziva da se sučimo sa stvarima koje su se dešavale devedesetih, a sa druge strane zadržava nadu, da je kroz kreativni čin, kao što je posjeta jednoj izložbi, moguće nadvladati breme prošlosti i otvoriti se ka nekoj sasvim drugačijoj budućnosti“, rekao je Štiks.
„Veliko mi je zadovoljstvo što večeras u Podgorici imamo priliku da predstavimo ovu važnu postavku, nastalu kao rezultat regionalne saradnje i želje da se na jedan drugačiji način predstavi turbulentan vremenski period koji je i dalje predmet debata, rasprava i istraživanja“, kazala je Ivana Ćupić, direktorka JU Muzeji i galerije Podgorice, uz nadu da će izložba „Lavirint devedesetih“ doprinijeti daljoj afirmaciji kulture sjećanja, društvene odgovornosti i otvorenog dijaloga o osjetljivim temama iz naše nedavne prošlosti. “U fokusu nijesu institucije, već pojedinci. Naša je odgovornost, kao institucije i društva da stvaramo prostore u kojima se o ovim temama može govoriti slobodno i otvoreno, utemeljeno na činjenicama i sa sviješću o kontekstu”, zaključila je Ćupić.
“Pripadam generaciji koja devedesete pamti ne samo kroz lične doživljaje, već i kroz političku zbilju. Bile su to godine koje su mnogima srušile svijet, koje su ostavile neizbrisive traume. To su rane koje se i danas nose – često nevidljivo, tiho, ali duboko – i koje se, svjesno ili ne, prenose na nove generacije. Devedesete su nas uvele u lavirint nasilja, mržnje i manipulacija – lavirint iz kojeg kao društva još uvijek nismo izašli. Ali, to je bila i decenija u kojoj su neki pokazali čojstvo i junaštvo, otpor i solidarnost. Ova izložba nas poziva da ne bježimo od te složene slagalice”, kazala je Daliborka Uljarević, izvršna direktorka CGO-a, izražavajući zahvalnost autorskom timu na invenciji, znanju i emociji koje su utkali u postavku izložbe. “Nadam se da ćete iz ovog lavirinta izaći sa više pitanja nego odgovora – jer upravo tu počinje promjena, a promjena nam treba …”, zaključila je ona.
Postavka će biti dostupna široj javnosti svakog dana (osim ponedjeljkom) u Modernoj galeriji, od 9:00 do 20:00, do 13. septembra 2025. godine.
Izložbu „Lavirint devedesetih“ u Podgorici realizuje Fondacija M90 i Kulturni front iz Srbije, u saradnji sa Centrom za građansko obrazovanje (CGO) iz Crne Gore. Izložba je nastala kao dio projekta „Muzej 90ih – regionalni centar za pomirenje, obrazovanje i buduću saradnju“, uz podršku Ministarstva spoljnih poslova Kraljevine Holandije kroz MATRA program, Evropskog fonda za Balkan (EFB) i Shared Horizons projekat koji finansira Republika Francuska i sprovodi Expertise France Groupe AFD. Sadržaj ove izložbe je isključiva odgovornost autora i ne odražava nužno stavove donatora.
Maja Marinović, saradnica na programima