Mladi kao edukatori i nosioci promjena

Mladi koji uče, dijele znanje i osnažuju jedni druge pokazuju da nisu samo budućnost, već i pokretači promjena u sadašnjosti – kroz empatiju, odgovornost, hrabrost i zajedništvo. Na to ukazuju upravo srednjoškolci i srednjoškolke, koji su nakon okončanog Interkulturalnog kampa u Petrovcu, sproveli su niz vršnjačkih radionica u Beranama, Danilovgradu, Zeti, Plavu, Bijelom Polju, Rožajama i Podgorici.

Ove zanimljive radionice su okupile mlade, dale im neprocjenjiv prostor za razvoj njihovih potencijala i omogućile im da se izraze, uče i povežu kroz važne teme aktivnog učešća u omladinskoj politici, očuvanja mentalnog zdravlja, osnaživanja identiteta ili učenja o empatiji i zajedništvu.

Omladinska politika je jedna od ključnih tema o kojoj treba da se priča o među srednjoškolcima, jer su oni ciljna grupa te politike. Mladi su budućnost i važno je da se pitaju o svojim pravima i da budu aktivno uključeni u izmjene Zakona o mladima,“ smatra Marija Mia Maraš, učenica Srednje mješovite škole „Golubovci“ koja je sprovela radionicu Tvoja prava – tvoj glas! Omladinska politika i Zakon o mladima.

Amina Kačar, učenica Medrese „Mehmed Fatih”, je vodila radionicu Emocije kod mladih. „Ova radionica je bila važna za mlade jer im je pomogla da prepoznaju i imenuju vlastite emocije. Doprinijela je jačanju mentalnog zdravlja i međusobnom razumijevanju, što je posebno važno u osjetljivom periodu našeg odrastanja. Takođe, meni je pomogla da pokažem svojim vršnjacima što sam naučila na Interkulturalnom kampu,“ navodi ona.

Vanja Vasilijević, učenica Gimnazije „Petar I Petrović Njegoš“ sa svojim kolegama i koleginicama radila je radionicu Strah od neuspjeha.Strah je dobar saveznik, ali loš vođa. Različiti strahovi nas prate kroz život, ali svi se zapravo vežu za jedan: šta ako pogriješim i razočaram? Zato je cilj moje radionice bio da pomogne u oslobađanju od prevelikih očekivanja i osjećanja pritiska, kroz opuštenu atomsfera i psihološke igre, “ ističe Vanja.

Važno je da mladi prolaze kroz ove radionice jer tako uče da razumiju i poštuju različitosti koje postoje u društvu, ali i da razjasne sopstveni identitet, razviju empatiju prema drugima, bez obzira na vjeru, naciju ili kulturu. Kroz otvoren razgovor i zajednički rad, stvaraju se temelji za tolerantnije i povezanije društvo“ riječi su Jane Jovićević, učenice Elektrotehničke škole „Vaso Aligrudić” koja je realizovala radionicu Ko sam ja među drugima? Etika, kultura, indentitet.

Lina Muratović i Julija Joksimović, učenice Srednje medicinske škole „Dr Branko Zogović“, takođe podvlače da su ove radionice mladima korisne u razumijevanju sebe. „Tako bolje razumiju sopstvene emocije, razviju empatiju prema drugima i uče kako da brinu o svom mentalnom zdravlju. U periodu kada se suočavamo sa brojnim izazovima i promjenama, ovakve aktivnosti pružaju podršku, osjećaj zajedništva i sigurnog prostora za izražavanje. Takođe, radionice podižu svijest o tome da nismo sami u svojim osjećanjima i da je traženje pomoći znak snage, a ne slabosti“, navode one nakon njihove radionice Mentalno zdravlje kod mladih.

Radionica “Kako da ne odlažem život” podstakla je učesnike da prepoznaju svoje obrasce odlaganja i nauče kako da se lakše pokrenu u svakodnevnim obavezama. Kroz praktične savjete i razmjenu iskustava, oni su osvijestili koliko je važno da ne čekaju “pravi trenutak” za stvari koje su im važne, ali i da razviju odgovorniji i svjesniji odnos prema svom vremenu i životnim izborima“ navodi Amar Agović učenik Gimnazije „30. septembar“.

Marijana Lainović, učenica Srednje stručne škole u Bijelom Polju, nakon radionice Razlike koje nas povezuju, nosi upečatljive utiske. „Važno je da mladi vode radionice jer su upravo oni glas svoje generacije – najbolje razumiju kako prenijeti značajne poruke svojim vršnjacima. Na taj način ne samo da pomažu drugima, već i sami stiču nova znanja, razvijaju samopouzdanje i postaju spremni da pokrenu pozitivne promjene u svojoj zajednici“ , zaključuje ona.

Vršnjačke radionice su sprovedene u okviru projekta SRCE: podrška osnaživanju i otpornosti mladih danas, finansijski podržanog od strane Evropske unije uz kofinansiranje Ministarstva javne uprave. 

Ivana Matanović, saradnica na programima