Vlada Crne Gore da odgovori na navode o trgovini oružjem sa Izraelom

Nevladine organizacije i građanske aktivistkinje uputile su pismo Vladi Crne Gore zahtijevajući hitno informisanje javnosti o eventualnom izvozu, uvozu ili trgovini naoružanjem i vojnom opremom sa Izraelom, kao i objavu svih važećih ugovora, sporazuma i dozvola u toj oblasti. Pismo je upućeno predsjedniku Vlade Milojku Spajiću, ministru odbrane Draganu Krapoviću i ministru vanjskih poslova Ervinu Ibrahimoviću.

U februaru 2026. godine, Ambasada Palestine u Crnoj Gori osudila je „kontinuiranu saradnju između Ministarstva odbrane Crne Gore i izraelske vojske i njene vojne industrije“. Takođe, istraživanje BIRN-a iz avgusta 2025. godine ukazuje da je „Ministarstvo ekonomskog razvoja, uz saglasnost Ministarstva vanjskih poslova, Ministarstva odbrane i Ministarstva unutrašnjih poslova, u martu i aprilu 2024. izdalo dvije dozvole za izvoz oružja Izraelu tokom trajanja vojne ofanzive na Pojas Gaze“. Do danas, nadležna ministarstva nijesu javno reagovala na ove tvrdnje, što naglašava potrebu za potpunom transparentnošću i preciznim informacijama prema javnosti.

Naše organizacije i aktivistkinje izražavaju najoštrije protivljenje svakom obliku trgovine oružjem, vojnom opremom ili drugom vrstom vojne saradnje Crne Gore sa Izraelom, odnosno izraelskim kompanijama, kao i drugim kompanijama posrednicima, sve dok traje vojna ofanziva u Gazi za koju Međunarodni sud pravde drži da predstavlja i rizik od genocida. Podsjećamo da je i Međunarodni krivični sud, čija je Crna Gora država članica, 21. novembra 2024. godine izdao naloge za hapšenje izraelskog premijera i bivšeg ministra odbrane Izraela zbog zločina protiv čovječnosti i ratnog zločina izgladnjivanja kao metoda ratovanja.

U takvim okolnostima nijedan oblik saradnje se ne može smatrati kao neutralan ili tehnički opravdan – svaka isporuka oružja, svaka dozvola i svaki ugovor potencijalno doprinosi sistematskim zločinima nad palestinskim civilnim stanovništvom. Crna Gora, kao država koju međunarodni ugovori i sopstveni Ustav obavezuju na poštovanje međunarodnog prava, ne smije biti partner u lancu snabdijevanja koji vodi ratnim zločinima i genocidu.

Zbog toga zahtjevamo da Vlada Crne Gore bez odlaganja objavi potpune i precizne informacije o svim oblicima trgovine oružjem i vojne saradnje između Crne Gore i Izraela koja je na snazi posljednjih godina, kao i da hitno obustavi takvu trgovinu ili saradnju ako ona postoji.

  1. Akcija za ljudska prava (Human Rights Action – HRA)
  2. Centar za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO)
  3. Centar za ženska prava
  4. Društvo crnogorsko – palestinskog prijateljstva
  5. Građanski pokret solidarnosti sa Palestinom
  6. Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM)
  7. Centar za istraživačko novinarstvo (CIN CG)
  8. Centar za demokratsku tranziciju (CDT)
  9. Centar za građansko obrazovanje (CGO)
  10. Centar za žensko i mirovno obrazovanje ANIMA
  11. Crnogorska LGBTIQ asocijacija Kvir Montenegro
  12. ERA – Savez za jednaka prava LGBTI osoba na Zapadnom Balkanu i u Turskoj
  13. Institut za medije Crne Gore (IMCG)
  14. Juventas
  15. PRIMA
  16. Sigurna ženska kuća (SŽK)
  17. Asocijacija SPEKTRA
  18. Crnogorski komitet pravnika za zaštitu ljudskih prava i sloboda
  19. Ruka Ruci
  20. KSENA – Centra za savjetodavne podrške osobama sa iskustvom nasilja
  21. Naša akcija
  22. Građanska alijansa
  23. Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR)
  24. Crnogorski PEN centar
  25. Crnogorsko filološko društvo
  26. Korina
  27. Kuća
  28. Natura
  29. Bona Fide
  30. Ipso Facto
  31. Romska organizacija mladih „Koračajte sa nama – Phiren Amenca”
  32. Aktivna zona
  33. Crnogorska fondacija za HIV i virusne hepatitise
  34. Centar za afirmaciju RE populacije – CAREP
  35. Udruženje raseljenih Roma i Egipćana sa kosmeta u Crnoj Gori
  36. Dr Martin Schneider-Jacoby Association (MSJA)
  37. Antifašisti Cetinja
  38. Fond za progresivne politike
  39. Montenegro Education
  40. Ekološki centar Delfin, Kotor
  41. Opštinsko udruženje multiple skleroze Bijelo Polje
  42. Društvo za kulturni razvoj „Bauo“
  43. Udruženje LBTQ žena “Stana”
  44. Crnogorski ženski lobi
  45. Agencija za lokalnu demokratiju – LDA Montenegro
  46. Forum mladi i neformalna edukacija – Forum MNE
  47. Avlija
  48. Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore (UMHCG)
  49. Udruženje “Štrpci – Protiv zaborava”
  50. Dina Bajramspahić, građanska aktivistkinja
  51. Marija Backović, građanska aktivistkinja
  52. Paula Petričević, građanska aktivistkinja
  53. Milena Bešić, građanska aktivistkinja