Ova izložba je usmjerena na emocije iako donosi saznanja, obilje potisnutih, zaboravljenih i nepoznatih podataka, ali nas, prije svega, vraća u neizvjesnost i strahove devedesetih. To je taj novi jezik koji treba da podstakne na razmišljanje. “Ne bi bio lavirint da nema izlaza” kaže i Bogdan Boganović, dakle izlaz postoji, ali na svakome od nas, kao pojedincima i kao društvu, jeste da ga pronađemo, poručeno je na današnjoj konferenciji za medije kojom je najavljeno otvaranje izložbe „Lavirint devedesetih”.
Istoričarka Dubravka Stojanović, jedna od autorki izložbe, osvrnula se na dosadašnji put ove inicijative i najavila značajne planove za budućnost. “Prvu izložbu “Lavirint 90ih” imali smo u Beogradu 2023. godine, to je bila pilot izložba – da vidimo kako to korespondira sa građanima, koliko je interesovanje… Prošle godine, u maju, izložba je postavljena je u Historijskom muzeju Bosne i Hercegovine, u Sarajevu, gdje je tokom ljeta vidjelo oko 7.000 posjetilaca, a reakcije su bile snažne i emotivne. Svaka nova postavka, uključujući i ovu u Podgorici, predstavlja za nas priliku da ponovo razmislimo o izložbi, da vidimo koji eksponati komuniciraju sa publikom, šta treba dopuniti ili promijeniti. Na taj način, izložba je uvijek nova i živa“, pojasnila je Dubravka Stojanović.
“Lavirint devedesetih kao tema ostaje sa nama, nikako da nas pusti. To breme i mladi osjećaju danas, kroz slične ideologeme, osobe i probleme protiv kojih se bore. Ova izložba je pokušaj da tu dekadu prikažemo drugačije – slojevito, kompleksno, ne samo kroz bol, već i kroz humor, noćni život, fragmente sreće. To je izložba i za one koji su devedesete proživjeli i za one koji ih tek upoznaju. Ona otvara prostor za nova pitanja, za regionalno razumijevanje i drugačiji javni razgovor o nasljeđu devedesetih”, kazao je Igor Štiks, pisac i jedan od autora izložbe. “Izložba se posebno obraća mladima, ali nije namijenjena samo njima. Namijenjena je i onima koji su tada odrastali s osjećajem da im je jedan mogući život oduzet – život koji se mogao dogoditi, ali je, umjesto toga, skrenuo na drugi i neželjeni kolosijek”, poručio je Štiks.
„Vrlo sam zahvalna autorima i CGO-u što su nas prepoznali kao partnere i posebno srećna što ćemo biti domaćini slobodno mogu reći, već sada, izložbe godine. Ovo se poklapa sa jubilejom – 75 godina naše ustanove i postaje reprezent naše proslave“, kazala je Ivana Ćupić, direktorka JU Muzeji i galerije Podgorice. „Prvi put sam “Lavirint devedesetih” vidjela u Sarajevu. Namjenski otišla sam da je pogledam, jer sam osjećala da se ta tema duboko tiče svih nas. Devedesete su možda formalno prošle, ali za nas koji smo tada bili na pragu srednje škole, to je bilo vrijeme kada smo počeli da razvijamo svoje prvo kritičko mišljenje. Potajno sam priželjkivala da ‘Lavirint 90-ih’ dođe i kod nas, u naš prostor. Sada, kada se to ostvaruje zaista osjećam zadovoljstvo“, kazala je Ćupić.
“Ova izložba imaumjetnički i edukativni karakter. Želimo da na jedan alternativan način komuniciramo činjenice, posebno sa mladima, kojima je značajan dio onog što ćemo predstaviti nepoznat,” navela je Maja Marinović, saradnica na programima u CGO-u. Ona je podsjetila na nalaze istraživanja, u okviru ovog projekta, koje je pokazalo je da školski sistem ne pruža gotovo nikakvo znanje periodu 90-ih, a da je u javnom prostoru mnogo manipulacija i dezinformacija. “Ipak, ohrabrujuće je što gotovo 80% mladih u Crnoj Gori smatra da su događaji iz tog doba i dalje važni za današnje društvo, što je smjernica za interes za kvalitetno i odgovorno obrazovanje o tom dijelu prošlosti. I zato projekat „Muzej 90-ih“ teži da kroz istorijske činjenice, kulturni izraz i kritički dijalog otvori to poglavlje i učini ga dostupnim svim građanima i građankama”, zaključila je ona.
Otvaranje izložbe je u utorak, 13. maja u 20:00, nakon čega će postavka biti dostupna široj javnosti svakog dana (osim ponedjeljkom) u Modernoj galeriji, od 9:00 do 20:00, do 13. septembra 2025. godine.
Izložbu „Lavirint devedesetih“ autora Dubravke Stojanović, Igora Štiksa i Dejana Ubovića u Podgorici realizuje Fondacija M90 i Kulturni front iz Srbije, u saradnji sa Centrom za građansko obrazovanje (CGO) iz Crne Gore. Izložba je nastala kao dio projekta „Muzej 90ih – regionalni centar za pomirenje, obrazovanje i buduću saradnju“, uz podršku Ministarstva spoljnih poslova Kraljevine Holandije kroz MATRA program, Evropskog fonda za Balkan (EFB) i Shared Horizons projekat koji finansira Republika Francuska i sprovodi Expertise France Groupe AFD. Sadržaj ove izložbe je isključiva odgovornost autora i ne odražava nužno stavove donatora.