Intenzivna trodnevna obuka značajno je doprinijela jačanju kapaciteta omladinskih organizacija i onih koje rade sa mladima, kako bi efikasno upravljali projektima i time konkretnije uticali na poboljšanje položaja mladih u Crnoj Gori. To je poručeno sa treninga u okviru projekta SINERGIJA Crna Gora – jačanje omladinskih mreža i osnaživanje otpornih grupa i mladih u Crnoj Gori, koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje (CGO), u partnerstvu sa njemačkom fondacijom Friedrich Ebert (FES) i NVO Multimedijal Montenegro, i u saradnji sa Ministarstvom sporta i mladih, a uz finansijsku podršku Evropske unije.
Trening su, od od 4. do 6. juna, u Podgorci, pohađali predstavnici organizacija čiji su projekti podržani na nedavno okončanom konkursu: Mreža za mlade Crne Gore (MMCG), Naučno-tehnološki hub ZNANJE – EPISTEME, Mreža za omladinski aktivizam Crne Gore (MOACG), Biznis centar – Poslovni inkubator Nikšić i NVO CAZAS.
Učesnici su detaljno prošli kroz ključne aspekte upravljanja EU projektima, od planiranja i narativnog finansijskog izvještavanja, do komunikacije i vidljivosti, uz dodatni akcenat na razumijevanju omladinskih politika, njihovom praćenju i zagovaranju aktivnog učešća mladih u oblikovanju tih politika.
“Podrška našem projektu od strane CGO-a, kroz program SINERGIJA Crna Gora, je značajna jer doprinosi osnaživanju uloge mladih u društvu, i to u vremenu kad su mladi marginalno uključenosti u političke i društvene procese. Ovo nam omogućava edukaciju, povezivanje sa institucijama i donosiocima odluka, rad na konkretnim inicijativama kroz jačanje veza među omladinskim organizacijama, a što sve vodi većem povjerenju i inkluzivnijim javnim politikama, u skladu sa prioritetima Strategije za mlade 2023–2027, posebno u dijelu aktivnog građanstva i informisanja mladih”, navodi Vladimir Perazić, generalni sekretar Mreže za mlade Crne Gore.
“Važno nam je i što je Omladinska Participativna Akademija (OPA) ponovo podržana – sada obogaćena segmentom kroz koji mladi kreiraju vršnjačke kampanje participacije, promovišući uključivanje i među svojim vršnjacima”, dodaje on. “Ključan dio projekta je i edukativni modul ‘Mladi i pregovaračka poglavlja EU’, sa fokusom na za mlade važna poglavlja 23, 24 i 26, a sve kako bi bili ne samo informisani posmatrači, već i savjetodavni i aktivni akteri”, zaključuje Perazić.
Jovana Lončar iz CAZAS-a ističe, takođe, značaj podrške projektu koji će ova NVO sprovoditi, ali i samog treninga. „Zahvaljujući podršci u okviru SYNERGY projekta, dobili smo priliku i da dodatno unaprijedimo naše kapacitete. Ova obuka našem timu omogućava da bolje planiramo, realizujemo i pratimo projekte, ali i da unaprijedimo vidljivost i transparentnost našeg rada. Vjerujemo da će ova znanja doprinijeti održivosti naših inicijativa i jačanju uticaja na zajednicu“, poručuje ona.
Anđela Martinović iz NVO Naučno-tehnološki hub ZNANJE – EPISTEME dodaje da joj je obuka bila korisna jer prvi put sprovode projekat finansiran od EU. „Imali smo priliku da se upoznamo sa kompletnom dinamikom upravljanja, izvještavanja i komunikacije, što će nam biti od pomoći pri realizaciji projekta“, kazala je ona.
Ivana Matanović, saradnica na programima