Centar za građansko obrazovanje (CGO) pozdravlja odluku Specijalnog državnog tužilaštva da ipak provjeri način dodjele 82 počasna državljanstva za koje je CGO ukazao da su sporna u smislu procedure koju propisuje Zakon o crnogorskom državljanstvu, iako je o ovoj odluci CGO obaviješten putem sredstava javnog informisanja a ne direktno kao podnosilac prijave.
CGO se ovim pitanjem bavi već skoro godinu dana i u okviru tih aktivnosti je objavljen spisak svih počasnih državljanstava koja su dodijeljena u Crnoj Gori, kao i dopuna istog sa podacima iz 2016. Inicijalno je Tužilaštvo odbilo da se adekvatno odredi oko ovog pitanja i praktično bez ikakvih istražnih radnji prihvatilo obrazloženje Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), na što je CGO kroz zakonom utvrđene procedure ukazao višim instancama u Tužilaštvu.
Najnoviji razvoj događaja budi nadu da će se utvrditi činjenično stanje, ali i ko je i na koji način u MUP-u primjenjivao zakon, i shodno tome procesuirati odgovorne koji su doveli do zloupotrebe odredaba Zakona o crnogorskom državljanstvu. Time bi se povratio i potreban legitimitet institutu tzv. počasnog državljanstva i prevenirale dalje manipulacije u ovom domenu.
Podsjećanja radi, CGO je u prethodnoj godini podnio krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužiocu, kao i Zahtjev za ukidanje rješenja za 82 počasna državljanstva MUP-u, iz razloga ništavosti istih. Međutim, to je naišlo na nerazumijevanje obje strane koje su odbile da preduzmu mjere i radnje kako bi se ovo pitanje dovelo u okvir zakonitosti. Naime, MUP je kao nadležni organ, prilikom donošenja rješenja za prijem u počasno državljanstvo, kreativno tumačio zakon i dozvolio da pored tri lica koja su Zakonom o crnogorskom državljanstvu definisana (Predsjednik države, Predsjednik Vlade i Predsjednik Skupštine) kao jedina lica koja mogu da predlože pojedinca za prijem u počasno državljanstvo uz mišljenje nadležnog organa dozvolili da prijedloge dostavljaju i oni koji zakonom nijesu prepoznati u tom kapacitetu. Uz to, sva sporna rješenja su data bez adekvatnog objašnjenja prijema u državljanstvo što je jedna od zakonskih obaveza.
CGO će nastaviti da prati dalje rad Tužilaštva u vezi sa ovim pitanjem, ali će inicirati i komunikaciju sa novim ministrom unutrašnjih poslova Goranom Danilovićem kako bi mu direktno skrenuli pažnju na značaj ovog pitanja, kao i odgovornost MUP-a da se ispravi nepravda prema svim građanima koji su, iako imaju osnova za prijem u ovaj vid državljanstava, bili odbijeni dok su drugi bez očiglednog ili bar objašnjenog razloga prijema uživali sve povlastice počasnog državljanstva.
Mira Popović, saradnica na programima