Centar za građansko obrazovanje (CGO) je u periodu od 8. do 24. marta 2019. organizovao trening za pisanje i upravljanje projektima finansiranim iz fondova EU za deset osoba sa invaliditetom sa evidencije nezaposlenih u okviru projekta Razvojem vještina za bolju zapošljivost osoba sa invaliditetom.
Tokom tri trodnevna intenzivna modula učesnici su radili na osmišljavanju sopstvenih projektnih ideja. Kroz prezentacije, razgovor, grupni i pojedinačni rad, oni su razvili matrice logičkog okvira za svoje ideje, ispunili projektni sažetak i aplikacionu formu, detaljno izučavajući pozadinu identifikovanih problema, postojeće nacionalne i strategije EU, održivost projekta, metodologiju i budžet.
Vuk Maraš, predavač na treningu, ocijenio je: „U modernom dobu, gdje se rješavanje društveno važnih pitanja sve češće rješava kroz specifične projekte, važno je da osobe sa invaliditetom ovladaju osnovama pisanja i upravljanja projektima. Ovakve obuke približiće im potrebne EU fondove, ali i nacionalne fondove opredijeljene za rješavanje prioriteta koje su sami identifikovali, kao što su grant šeme Zavoda za zapošljavanje“.
Učesnik projekta Ranko Vojvodić smatra da je učenje o načinima pretakanja ideja u konkretna rješenja putem sprovođenja projekta odličan način da se odgovori na postojeće izazove. „Smatram da je trening koristan ne samo za lica sa invaliditetom nego i za sve ostale. Na ovakvim treninzima se mnogo toga u praksi brzo primjenljivog može naučiti. Svi oni koji imaju ikakav problem u svojoj zajednici mogu iskoristiti ovakve edukacije kako bi realizovali zacrtane ciljeve,“ ocijenio je on.
Učesnica projekta Slađana Stijepović navodi da su joj vještine stečene kroz trening značajne, iako je i ranije imala prilike da vidi neke od prezentovanih dokumenata. „Važno je da osobe sa invaliditetom budu uključene u procese razvoja projekata jer tako mogu dobiti šansu da ono što žele da promijene u svojim sredinama zaista i sprovedu. Zato je neophodno da se osobe sa invaliditetom dodatno angažuju i iskoriste prilike za obučavanje i zapošljavanje koje projekti kao ovaj CGO-ov pružaju“, zaključila je ona.
Ovim treningom zaokružen je dvomjesečni program obuke za deset osoba sa invaliditetom u okviru projekta Razvojem vještina za bolju zapošljivost OSI. Kroz ovaj program obuke, učesnici su savladali osnove poslovne komunikacije, izučavali koncepte samozapošljavanja i apliciranja na javne pozive za dostavljanje projektnih prijedloga čime su dobili neophodna znanja i vještine za savremeno tržište rada i time unaprijedili svoju konkurentnost na tom tržištu.
U okviru posljednjeg dana ovog treninga, CGO je organizovao i svečanu dodjelu uvjerenja korisnicima projekta Razvojem vještina za bolju zapošljivost OSI za uspješno pohađanje obuke o razvoju informatičkih vještina, treningu o preduzetništvu, konceptu start-apa i razvoju biznis planova, kao i pisanju i upravljanju projektima finansiranim iz EU fondova. Uvjerenja su dobili: Andrea Pavićević, Andrea Rogošić, Ranko Vojvodić, Jupo Babačić, Tamara Radenović, Slađana Stijepović, Dragan Pejović, Dragica Vujović, Ivana Radulović i Marko Otašević.
Projekat Razvojem vještina za bolju zapošljivost osoba sa invaliditetom ima za cilj da doprinese unaprijeđenju socijalne i ekonomske uključenosti osoba sa invaliditetom u crnogorsko društvo. Konkretnije, projekat stremi da poboljša zapošljivost osoba sa invaliditetom kroz neformalnu obuku usmjerenu ka razvoju ključnih kompetencija, radnu praksu i promociju koristi i dobrih praksi zapošljavanja ovih lica unutar same grupe, ali i prema potencijalnim poslodavcima i opštoj javnosti. Projekat sprovodi CGO, u saradnji sa kompanijom New Page d.o.o, a uz podršku Zavoda za zapošljavanje Crne Gore.
Željka Ćetković, saradnica na programima