Danas su u Podgorici dodijeljene diplome učesnicima/cama II Foruma medijske pismenosti koji je Centar za građansko obrazovanje (CGO) organizovao u okviru projekta “Mediji za mene!”, uz podršku ambasade Kraljevine Holandije, ambasade Kraljevine Norveške i Balkanskog fonda za demokratiju njemačkog Maršalovog fonda SAD (BTD).
Prilikom uručenja diploma, Damir Nikočević, koordinator za razvoj u CGO-u, istakao je važnost jačanja medijske pismenosti kako u formalnom, tako i neformalnom obrazovnom procesu. Nikočević je ukazao na važnost pravilnog čitanja medija, suzbijanja lažnih vijesti i profesionalnog izvještavanja u skladu sa etičkim standardima. „CGO se zalaže za široko upoznavanje javnosti sa ulogom medija i vrijednosnim okvirom koji mediji stvaraju, kako kroz informativni program koji proizvode, tako i kroz druge forme, uz naglasak na značaj provjere izvora i činjenica, analizu medijskog sadržaja, funkcionalnost regulacije i samoregulacije u medijima, uticaj oglašivača, ali i poziciju društvenih mreža koje postaju jedan od ključnih kanala za širenje lažnih vijesti i dezinformacija“, naveo je on. Nikočević je kazao i da će pet učesnika II Foruma medijske pismenosti imati priliku da usvojena znanja i vještine pokaže kroz plaćeno tromjesečnog stažiranja u medijima i nevladinim organizacijama koje se bave medijskim pitanjima.
Kroz trodnevni II Forum medijske pismenosti, ugledni domaći i regionalni predavači upoznali su učesnike sa konceptom medijske pismenosti, ulogom medija, njihovom vrijednosnom okviru i onom koji mediji stvaraju, vijestima kao osnovnom izrazu novinarstva i kontekstu kao obaveznom segmentu novinarskog izraza, poziciji urednika, načinu vođenja intevjua. Bilo je riječi i o manipulaciji u medijima i kulturi, važnosti medija za razvoj kulture ljudskih prava, slobodi izražavanja i njenim ograničenjima, etici u novinarstvu, Kodeksu novinara Crne Gore, senzacionalizmu u medijima i oglašivačkim monopolima. Kroz panel diskusiju je napravljen i osvrt na lažne vijesti, društvene mreže, provjeru podataka i izvora.
Predavači na II Forumu medijske pismenosti bili su: Božena Jelušić, profesorica medijske pismenosti i koautorka nastavnog programa za medijsku pismenost, Slavoljub Šćekić, glavni i odgovorni urednik u Centru za istraživačko novinarstvo (CIN), Petar Komnenić, novinar i autor emisije „Načisto“ na TV Vijesti, Nikola Ljuca, reditelj i umjetnički direktor Crnogorskog festivala filma o ljudskim pravima UBRZAJ, Siniša Gazivoda, advokat i ekspert za slobodu izražavanja, Vesna Rajković Nenadić, novinarka i programska koordinatorka u Institutu za medije Crne Gore, Srdan Kosović, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista Vijesti i Jovana Đurišić, glavna i odgovorna urednica portala Pobjeda.me.
Učesnici Foruma su imali priliku da se prijave kroz kompetitivan proces koji je generisao višestruko više prijava od broja predviđenih učesnika-ca.
II Forum medijske pismenosti uspješno je završilo 20 učesnika/ca: Iva Ivanović, Jelena Kavarić, Kristina Martinović, Kristina Vučković , Marija Blažević, Marija Đukanović, Mia Mugoša, Milica Lipovac, Milica Radovanović, Mina Minić, Mirko Stojkanović, Nikola Jovanović , Nikola Obradović, Nikolina Radonjić, Nina Krivokapić, Petra Marković, Radovan Vojinović, Tea Babić, Višnja Cvetković i Vladimir Perazić.
Nikola Osekovac, asistent na projektima