Centar za građansko obrazovanje (CGO) poziva novi saziv Skupštine Crne Gore da odgovorno pristupi izboru članova Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika.
U tom pravcu, CGO poziva i predsjednika Skupštine Crne Gore, Aleksu Bečića, da što prije stavi na dnevni red Prijedlog koji je dostavio Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu iz ranijeg, odnosno 26. saziva, a koji nije prošao u prvom krugu sa potrebnom 2/3 većinom 30.jula 2020, kako bi se taj postupak okončao u drugom krugu i stvorili uslovi za sprovođenje novog i zaista otvorenog konkursa.
Posljedice višedecenijske vlasti jedne partije su duboke i biće potrebno dosta vremena da se sistem postavi na zdrave osnove a institucije učine nezavisnim i profesionalnim. Između ostalog, jedna od posljedica bila je i demotivacija kvalitetnih kandidata koji nijesu bliski vladajućoj većini da se prijave za važne pozicije u institucije u kojima se upravo traži nezavisnost, integritet i stručnost. To je rezultiralo negativnom selekcijom, tamo gdje je prethodna vladajuća većina u Skupštini mogla sama donositi odluke o izborima i imenovanjima.
Uvid u Prijedlog koji je dostavio prethodni saziv Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu ukazuje da sva četiri kandidata ne mogu biti izabrana jer ne ispunjavaju svi ni bazične zahtjeve koje nosi članstvo u Sudskom savjetu ako se ono planira obavljati savjesno i stručno. Posebno javnosti skrećemo pažnju na biografiju kandidata Ibrahima Husejnovića i ostavljamo da cijeni što je moglo opredijeliti članove tog Odbora da ga preporuče u kategoriji uglednih pravnika za Sudski savjet.
Shodno zakonu, članovi Sudskog savjeta moraju biti lica visokih moralnih i profesionalnih kvaliteta. Nejasno je, stoga, da pravni poslovi koji se obavljaju u prosvjeti i iznimno kratak advokatski staž od godinu dana, kao i uslovna osuđivanost mogu biti reference nekom za sprovođenje vrlo složenih i strogih nadležnosti Sudskog savjeta. Takođe, ne mogu se razlozi nacionalne i rodne zastupljenosti odnosno afirmativne akcije koju u svojoj prijavi potencira Husejnović bez pokrića staviti ispred visokih stručnih i profesionalnih kvaliteta, pravosudnog iskustva, dobrih ocjena rada u praksi, itd.
Pristup Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu ni do sada nije bio na zavidnom nivou, a proizveo je i brojne štetne posljedice u praksi. Danas imamo Sudski savjet čiju (ne)stručnost direktno problematizuje i Evropska komisija u nekoliko posljednih izvještaja. Tome treba dodati i negativne ocjene Državne revizorske institucije (DRI) o finansijskom poslovanju i upravljanju finansijama od strane Sudskog savjeta.
Stoga, CGO apeluje na sve poslanike i poslanice u Skupštini Crne Gore da postupku izbora četiri ugledna pravnika pristupe uz dužnu pažnju, da ovu konkursnu proceduru što prije okončaju i raspišu novi konkurs.
CGO izražava nadu da će promijenjene političke okolnosti, kao i činjenica da se svi akteri u Skupštini, makar deklarativno, zalažu za deblokadu puta ka EU i reformu pravosuđa, ohrabriti veći broj kvalitetnih kandidata da se prijavi a samim tim da će nadležna skupštinska radna tijela imati solidan izbor da naprave kredibilan prijedlog od četiri kandidata iz reda uglednih pravnika.
Snežana Kaluđerović, viša pravna savjetnica