Centar za građansko obrazovanje (CGO) pozdravlja odluku ministra unutrašnjih poslova Raška Konjevića da suspenduje trojicu službenika Centra bezbijednosti Podgorica koji su već godinama optuženi da su učestvovali u prebijanju pokojnog Aleksandra Pejanovića, za što ih je Osnovni sud osudio, a što je Viši sud nedavno vratio na ponovno suđenje.
Naime, Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici je 2010. optužilo Ivicu Paunovića, Milana Kljajevića i Milanka Lekovića zato što su od 31.10.2008, od 19h00 do 2.11.2008, do 7h00, u prostorijama za zadržavanje Uprave policije PJ Podgorica u Podgorici, kao službena lica Ekspoziture za dežurstvo na poslovima obezbijeđenja zadržanih lica, stvaranjem uslova i otklanjanjem prepreka, sa umišljajem pomogli za sada neidentifikovanim licima policije Uprave policije u zlostavljanju oštećenog Aleksandra Pejanovića, koji je bio lišen slobode, i tom prilikom su mu nanešene teške tjelesne povrede. U optužnici se navodi da su Kljajević i Leković 31.10.2008, poslije 19h, po preuzimanju smjene, oštećenog Aleksandra Pejanovića prebacili u tzv. “betonjerku”, da bi nakon pola sata otključali glavna ulazna vrata prostorija za zadržavanje i u njih pustili grupu u 4-5 neidentifikovanih lica da uđu dalje u “betonjerku”, dok su iz kancelarije za boravak policajaca ugasili svijetlo u “betonjerci” i tako otklonili sve prepreke i stvorili uslove da neidentifikovana lica uđu u prostoriju u kojoj je bio Pejanović, gdje su ga rukama, nogama i pendrecima udarali po glavi i tijelu. Dalje, 1.11.2008. okrivljeni Paunović je oko 20h00, po preuzimanju smjene, omogućio grupu od 6-7 neidentifikovanih lica da ponovo mučki prebiju Pejanovića na isti način, kojem su ljekari nakon izlaska iz pritvora konstatovali brojne i teške povrede. Ukrako, ova tri policajca su optuženi da su izvršili krivično djelo teška tjelesna povreda putem pomaganja iz čl. 151 st. 1 u vezi čl. 25 Krivičnog zakonika, u sticaju sa krivičnim djelom mučenje i zlostavljanje putem pomaganja iz čl. 167 st 3 u vezi st. 2 Krivičnog zakonika, u vezi čl. 25 Krivičnog zakonika za što Osnovno državno tužilaštvo navodi u optužnici da je tokom prethodnog postupka nesporno utvrđeno da su Paunović, Kljajević I Leković svojim radnjama ostvarili sva bitna obilježja bića krivičnog djela koja su im optužnicom stavljena na teret.
U toku ranijeg postupka, policajac Goran Stanković je značajno pomogao u rasvijetljavanju ovog slučaja, čime je kao prvi policijski insajder trpio pritiske iz policijskih struktura koje su mu narušile zdravlje i vodile njegovom odlasku iz policije. Stanković, na žalost, nikad nije dobio adekvatnu podršku iz policije zbog izuzetno hrabrog čina kojim je ukazao da u policijskim struktura postoje pošteni profesionalci koji su u odsutnom trenutku ipak spremni da se usprotive nezakonitim naređenjima.
U međuvremeni ni prethodni ministar unutrašnjih niti direktori Uprave policije nijesu suspendovali optužene policajce, što je bila njihova zakonska obaveza, čime su prećutno podržali ove policajce a dalje poljuljali povjerenje javnosti u samu policiju. U tom kontekstu, Konjevića odluka je ne samo izraz poštovanja zakona, već nadamo se i snažna poruka onim pripadnicima policijskih struktura koji su bili uz optužene policajce da je takvo ponašanje neprihvatljivo, da za isto ne smije biti nikakvog razumijevanja ili tolerancije, a da se ova lica moraju efikasno procesuirati.
CGO izražava nadu da će se u ponovljenom postupku razotkriti i ostali umiješani u mučko prebijanje Pejanovića, ali i nalagodavci tog zločina.
Tamara Milaš
Saradnica na programima