“Politička orijentacija medija značajno oblikuje način njihovog izvještavanja, a mediji nerijetko presuđuju prije suda. Malo je onih koji vjeruju u punu nezavisnost medija. Uz to, rašireno je i uvjerenje da je RTCG podložna političkim uticajima, ali i da pokazuje određeni nivo profesionalizma u radu“, neki su od nalaza istraživanja javnog mnjenja o stavovima građana i… »
Istraživanja
Korupcija u Crnoj Gori: sistem ukorijenjen u nepovjerenju i selektivnoj pravdi
Korupcija je duboko ukorijenjena u različitim segmentima crnogorskog društva, što u velikoj mjeri podriva povjerenje građana i građanki u institucije. Najveći dio njih prepoznaje sistemske probleme u sektorima pravosuđa, zdravstva, bezbjednosti, obrazovanja i lokalne uprave. Iako većina navodi da nije direktno svjedočila korupciji, visoka percepcija njenog prisustva u ključnim sektorima opominje da korupcija oblikuje našu… »
Mladi u Crnoj Gori suočeni sa nesigurnostima u tradicionalnim okvirima
“Mladi u Crnoj Gori suočavaju se s brojnim izazovima, uključujući ograničene mogućnosti zapošljavanja, nesigurnost na tržištu rada i nedostatak prilika za profesionalni razvoj. Istovremeno, njihova uloga u društvu često je nedovoljno prepoznata, a nalazi ukazuju da se, u aktuelnom kontekstu, sve više okreću ka religiji. Važno je kreirati strategije i politike, zasnovane na empirijskim podacima,… »
Brojne prijetnje razvoju multikulturalnosti u Crnoj Gori
Preovlađujuća percepcija, iako manja nego ranije, da je Crna Gora multikulturalno društvo ostaje, ali se bilježe brojni i zabrinjavajući indikatori koji ukazuju na visok stepen percipirane diskriminacije – 49.1% po osnovu vjerske, a 59.7% po osnovu nacionalne pripadnosti. Istovremeno, preko polovine građana i građanki ne bi željelo da im partner ili partnerka budu druge vjerske… »
Poznavanje činjenica i stavovi mladih o devedesetim godinama u Jugoslaviji
„Devedesete su u kolektivnoj svijesti mladih u Crnoj Gori uglavnom obilježene negativnim događajima i posljedično negativnim osjećanjima, mada postoji i sloj kulturnih i ličnih sjećanja koji čini složenom percepciju tog perioda. Dominantno je uvjerenje da je ovaj period važan za naše društvo, ali to ne prati adekvatno znanje u čemu je posebno podbacio formalni obrazovni… »
Građani ne podržavaju odnos Spajića prema Skupštini, a vidljiva je i kriza institucija sistema
Ekonomska situacija ostaje veliki izazov za građane i građanke Crne Gore, među kojima 48.5% navodi da im mjesečni prihodi nijesu dovoljni za pokrivanje troškova. To prati i kriza legitimiteta institucija sistema, izuzev SDT-a, izražena u padu povjerenja onih koji imaju najviše mehanizama da život građana i građanki učine boljim a to ne čine nego nastavljaju… »
Vršnjačko nasilje veliki problem u društvu, potrebno urgentno raditi na mjerama suzbijanja
Vršnjačko nasilje je široko prepoznato kako među srednjoškolskom, tako i ukupnom populacijom. Svaki peti učenik/ca navodi iskustvo žrtve nasilja a 53.4% poznaje nekoga ko je bio žrtva vršnjačkog nasilja. Najčešći oblik vršnjačkog nasilja u školama su psihičko i fizičko nasilje. Od učenika/ca koji su bili žrtve nasilja, 64.2% je prijavilo nasilje, dok 35.8% to nije… »
Kakva nam država Crna Gora treba?
Na nivou političke formule – seta poželjnih vrijednosti i pratećeg institucionalnog okvira koji ih obezbjeđuje, odnosno kojima se sistem legitimira, oko Crne Gore kao evropske države vladavine prava, demokratije, socijalne pravde i inkluzije i ekološki održivog razvoja postoji većinski konsenzus građanki i građana Crne Gore. Međutim, jedno od značajnih opterećenja predstavlja „nezavršena tradicija“ ili retradicionalizacija… »
Građani saglasni u prepoznavanju problema, ali se ne vide blizu rješenja
U Crnoj Gori je sve izrazitiji kritički odnos prema različitim akterima i procesima, što se vidi i kroz generalno dosta nizak nivo povjerenja u institucije, oprez u definisanju situacije, racionalnost u razvrstavanju prioritetnih pitanja, ali i dublji pogled u odnosu na razliku između vladavine prava i političku taktiku, ukazuju neki od nalaza danas predstavljenog CG… »
Ispod narativa o multikulturalnosti su brojne distance i predrasude
Na generalnoj ravni prevladava percepcija građana i građanki da je crnogorsko društvo multikulturalno, što ističe nešto više od 80% ispitanika/ca, a malo manje od petine je suprotnog stava. Međutim, kako se ide dublje i kad se određena pitanja reflektuju na ličnoj ravni, konstatuje se sasvim drugačija situacija opterećena ozbiljnim distancama i predrasudama, ukazuju rezultati istraživanja… »